Ponúknite pozemok

Máte k dispozícii pozemok, ktorý nevyužívate a neviete čo s ním?
Ponúknite ho ostatným.

Ako ponúknuť pozemok

Máte pozemok, na ktorom by ste radi vysadili stromy, ale chýbajú vám prostriedky, čas či sily výsadbu zorganizovať alebo je pre vás pozemok príliš “od ruky”? Nevadilo by vám pozemok poskytnúť iným, aby výsadbu zrealizovali za vás (alebo pokojne aj s vašou účasťou)? Ak áno, môžete svoj pozemok ponúknuť cez náš web vyplnením formulára, ktorý nájdete nižšie. Pozemok sa tak zobrazí na našej mape a bude viditeľný pre tých, ktorí miesto pre výsadbu hľadajú. Cez kontaktný formulár na stránke vás bude môcť prípadný záujemca kontaktovať. Zvyšok dohody je už na vás. Majte na pamäti, že život stromov je dlhý (najmä v prvých rokoch vyžadujú starostlivosť) a ich prínosy sa prejavia až po niekoľkých rokoch, preto si dobre rozmyslite, či chcete naozaj dané miesto vyhradiť pre stromy.

Ponúknuť pozemok

Chcem registrovať

Aké pozemky sú vhodné na výsadbu

Skôr ako sa rozhodnete ponúknuť svoj pozemok na výsadbu, uistite sa, že je pre sadenie vhodný. Odporúča sa, aby bola výsadba dostatočne vzdialená od hranice pozemku, prípadne je dobré požiadať o súhlas majiteľov susediacich pozemkov. Veľkosť priestoru pre jeden strom i vhodnosť konkrétneho stanovišťa závisí od druhu, ktorý sa tu bude sadiť. Všeobecne môžete počítať cca 25 m2 pre ovocný strom (jabloň), cca 40 m2 na väčší listnatý strom (lipa). Bližší popis požiadaviek jednotlivých typov výsadieb si môžete prečítať a inšpirovať sa v manuáloch na partnerskom webe Sázíme budoucnost – treba si však uvedomiť, že podmienky výsadby na rôznych typoch poľnohospodárskych pozemkov sa môžu líšiť a je treba sa vopred informovať o presných pravidlách.

V iniciatíve Sadíme budúcnosť nemáme záujem o lesné pozemky. Lesná pôda mimo lesa je však v poriadku, dá sa využiť na výsadbu remízok a vetrolamov. 

Na čo si dať pozor

Uistite sa, že na pozemok je prístup a pokiaľ je pri výsadbe a následnej starostlivosti potrebné prekročiť hranice okolitých pozemkov, zaistite si od ich majiteľov povolenie. Je tiež dobré susedov vopred oboznámiť s vaším plánom, aby následne nedošlo k nepríjemným nedorozumeniam. Odporúčame sa predom jasne dohodnúť na podmienkach výsadby a následnej starostlivosti, aby oboje prebehlo k všeobecnej spokojnosti. Zvážte, či vašu dohodu nespíšete a vzájomne nepodpíšete. 

Nadácia Ekopolis iba sprostredkováva prepojenie subjektov, ktoré ponúkajú pozemok na vysadenie stromov a ktoré ich dopytujú. Za žiadnych okolností nezodpovedá za priebeh výsadby, vzájomnú dohodu subjektov ani prípadné problémy z toho plynúce.

Voľné pozemky

Filter

Pridať výsadbu