Sadíme stromy tam, kde je to potrebné. Pre odolné mestá a zdravú krajinu.

O iniciatíve

V iniciatíve Sadíme budúcnosť Nadácia Ekopolis spojila úsilie chrániť životné prostredie, dlhodobú podporu komunitných projektov a rastúci záujem ľudí o to, ako môžeme reálne pomôcť našej krajine.

Sadíme budúcnosť zapája ľudí do plánovania, výsadby a následnej starostlivosti o stromy, ktoré sú symbolom spolupatričnosti medzi ľuďmi a prírodou.

Naším cieľom je návrat stromov do sídel a otvorenej krajiny, všade tam kde je to potrebné. Teda najmä v lokalitách, kde funkčná zelená infraštruktúra chýba, alebo je narušená. Dôležitou súčasťou prístupu iniciatívy Sadíme budúcnosť je podpora miestnych komunít – aktívnych samospráv, škôl, občianskych združení. Súčasťou iniciatívy sú vzdelávacie, informačné a demonštračné aktivity pre zvýšenie povedomia o význame stromov v krajine.

V Nadácii Ekopolis si uvedomujeme, že výsadba stromov a kvalitnejšia zeleň nie je univerzálnou a ani jedinou cestou k udržateľnej budúcnosti. Výsadbu stromov však považujeme za konkrétny a užitočný spôsob ako urobiť krajinu krajšou, pestrejšou a najmä odolnejšou voči dôsledkom zmeny klímy. Každý strom ovplyvňuje mikroklímu, pohlcuje z atmosféry uhlík a zároveň zadržiava vodu. Každý strom vytvára podmienky pre život iných rastlín, živočíchov, húb a mikroorganizmov. Každý strom je súčasťou ekosystému dôležitého aj pre náš život.

Vlastníkom
značky je
Nadácia Ekopolis

Značka Sadíme budúcnosť je apolitická a nesmie byť použitá na reprezentáciu politických strán. Subjekty zapojené do iniciatívy Sadíme budúcnosť súhlasia so šírením a zachovaním dobrého mena značky a zaväzujú sa k tomu, že nevynaložia viac prostriedkov a úsilia k prezentácii zeleného prístupu ako ku skutočnému naplneniu samotnej podstaty iniciatívy.

Ciele
iniciatívy

Sadíme stromy tam,
kde to je potrebné

Chceme prepájať všetkých, ktorí chcú na Slovensku sadiť vhodné stromy tam, kde to má zmysel. Je to jeden zo spôsobov, ako urobiť krajinu krajšou, pestrejšou a najmä odolnejšou voči dôsledkom zmeny klímy. Obce a mestá, organizácie a inštitúcie, firmy, školy či vlastníci pozemkov, dobrovoľníci i darcovia – my všetci môžeme pomôcť krajine vo svojom okolí.

Financujeme
výsadby

Získavame a sprostredkúvame financie z firemných, nadačných zdrojov aj darov od ľudí. Zo získaných zdrojov transparentne a efektívne podporujeme výsadby stromov tam, kde je to potrebné a kde o to majú záujem miestne organizácie a občianske iniciatívy. 

Zabezpečujeme kvalitu
výsadieb a ich udržateľnosť

Výsadbou stromov práca nekončí, práve naopak. Aby dnes vysadené stromy prežili, musíme sa postarať o ich pravidelnú zálievku a dôslednú odbornú starostlivosť. O to dôležitejšie je zvoliť vhodné druhové zloženie a miesto výsadieb v úvode plánovania a zodpovedne sa pripraviť na následnú starostlivosť o vysadené stromy.

Umožňujeme
spoluprácu

Informácie, metodiky, praktické rady ale aj legislatívne podmienky – to všetko združené na jednom mieste. Zároveň vytvárame priestor na stretnutie tých, ktorí hľadajú pomoc alebo zdroje s tými, ktorí ich ponúkajú. Spoločne sa tak môžu zúčastniť na plánovaní, samotných výsadbách a následnej starostlivosti o stromy.

Prispievame k
odstraňovaniu bariér

Stromy v uliciach miest, pozdĺž ciest a na poliach sú často nevinnými obeťami protichodných zákonov a predpisov. Preto chceme iniciatívou a pozitívnymi príkladmi prispievať k odstraňovaniu bariér, ktoré bránia výsadbe nových stromov či zachovávaniu tých existujúcich.

Prečo nepodporujeme lesné výsadby?

Zalesňovanie je povinné
  • Obnova lesa je zákonnou povinnosťou vlastníka, ktorý obhospodaruje les za účelom dosiahnutia zisku, s výnimkou osobitne určených území, akými sú národné parky, národné prírodné rezervácie, chránené zóny pri vodných zdrojoch a pod. Zalesňovanie lesných holín sa teda bude uskutočňovať s verejnými darmi alebo bez nich, pretože ich zalesňovanie je povinné.
Lesy dotuje štát
  • Obnovu lesov, štátnych aj súkromných, výrazne dotuje štát. Investície do obnovy sa pohybujú v miliónoch eur, pričom ročne sa vysadia stovky miliónov stromčekov.
Prežitie stromov
  • Nie každý vysadený strom dosiahne dospelosť. V lesnom hospodárstve sa stromy vysádzajú spočiatku nahusto a v ďalších rokoch dochádza k prebierke. Z desiatich stromov vysadených v tesnej blízkosti pri sebe sa počas procesu prebierky zachová iba jeden, najviac dva stromy.
  • Niekde je tiež efektívnejšie nechať les obnoviť prirodezným spôsobom – náletom, prípadne kombinovať prirodzenú obnovu a dosadbu.
  • Výsadby bez dôkladnej ochrany sú ničené zverou. Je nutné používať chráničky, oplotenia a chemicky sadenice ošetrovať.
Kompenzácia CO2
  • Zalesňovanie holín po lesných kalamitách, hoci je to záslužná činnosť, nemožno prezentovať ako znižovanie uhlíkovej stopy firmy, ktorá na výsadbu prispela. Schopnosť našich lesov absorbovať uhlík a kompenzovať naše emisie je už zohľadnená v európskych a globálnych záväzkoch Slovenskej republiky v oblasti zmierňovania klimatických zmien. Komunikácia o obnove týchto lesov ako legitímnych offsetov sa považuje za greenwashing.
Greenwashing
  • Pojem greenwashing tiež zahŕňa všetky aktivity, kde marketingové investície prevažujú nad zdrojmi použitými na skutočnú výsadbu. Dôveryhodné projekty by na propagáciu nemali vynakladať viac ako 20% poskytnutých finančných prostriedkov.
Dobrovľníci a výsadby v lese
  • Väčšinou s výsadbou pomáhajú dobrovoľníci v hospodárskych lesoch, ktorých hlavnou funkciou je produkcia dreva. V dobrej vôli sadia stromy pre majiteľov lesov, ktorí v posledných desaťročiach nevhodnou skladbou výsadby a nezodpovedným hospodárenám samy prispievajú ku kalamitám lykožrúta.
  • Druhová skladba nových výsadieb je kľúčová. Výsadba monokultúr môže priniesť viac škody ako úžitku.

Kto je za iniciatívou
Sadíme budúcnosť

Nadácia
Ekopolis

Nadácia Ekopolis dlhodobo podporuje projekty a činnosť mimovládnych neziskových organizácií na celom Slovensku. Realizuje grantové programy zamerané na aktívne občianstvo a environmentálnu udržateľnosť. Podporuje a spája ľudí i organizácie aktívne v témach udržateľného rozvoja, ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva a pri budovaní občianskej spoločnosti. Počas doterajšej existencie od r. 1991 podporila viac než tritisíc projektov mimovládnych organizácií, samospráv, občianskych iniciatív. Realizuje aj vlastné projekty na národnej i medzinárodnej úrovni. Spolu so sesterskými nadáciami v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku je členom medzinárodného konzorcia Environmental Partnership Association.
Sadíme budúcnosť je výsledkom úzkej spolupráce s našou sesterskou organizáciou Nadace Partnerství z Brna.